Ana Sayfa Gündem 26 Ağustos 2019 51 Görüntüleme

Biçerdöverler bakıma alındı

Türkiye’de biçerdöver tamir ve bakımıyla ün yapan Çerikli beldesinde hasat sonrasında  biçerdöverlerin bakımının yapıldığı site hareketlendi.

ZAMANI İÇERİSİNDE

Biçerdöverler Koordinasyon Yöneticisi Haşim Başkaya, “Biçerdöverler yılın belirli zamanlarında kullanılan tarım i makineleridir. Bu nedenle makinelerin bu kısa kullanım zamanı içerisinde arızasız ve verimli bir ,şekilde çalışmasının önemi büyüktür. Bu da ancak zamanında, doğru ve eksiksiz bir bakımla mümkün olur.Biçerdöverlerde yapılacak bakımları üç ana başlık altında toplamak mümkündür.Bunlar:hasat öncesi  bakım,hasat sırasında bakım,Hasat sonrası bakımdır.Bu bakımlar biçerdöver imalatçı firmalarının önerdiği şekilde tam ve düzgün olarak yapılırsa biçerdöver arızasız çalışır ve böylece zaman, para tasarrufu sağlanır. Ülkemiz koşullarında biçerdöver parkının yaş aralığı çok büyük farklık göstermektedir. Yeni biçerdöverlerin teknolojisi 15-20 yıllık eski biçerdöverlerden çok farklıdır.Bunlarda yer alan ileri teknoloji sistemleri, bunların bakımı için ciddi bir bilgi birikimi ve özel ekipman gerektirmektedir.”

YÜZLERCE PARÇA

Başkaya, “Biçerdöverler Koordinasyon Yöneticisi Haşim Başkaya, “Bu nedenle bu tip biçerdöverlerin bakımlarının kesinlikle yetkili servislerinde ve bakım kullanma kitaplarında yer alan talimatlara uygun olarak yaptırılması gerekir.Biçerdöverler yüzlerce parçası olan, bu nedenle yaralamalı ve bazen de ölümcül kazaların çokça yaşandığı iş makineleridir. Bu nedenle bakım sırasında iş güvenliğine ayrı bir önem verilmelidir. Hasat sırasında bakımda; kontrbatör, sarsaklar ve elekler sürekli temiz tutulmalıdır. Zira yalnızca bu şekildeki bir biçerdöver, arızasız ve yüksek verimli çalışabilir. Bu temizlik yanında değişik bakımların da yapılması gerekmektedir.”

KARMAŞIK ELEKTRONİK

Başkaya, “Biçerdöver karmaşık elektronik kumandalara sahip bir makinedir. Elektronik parça ve bağlantıları korumak için her türlü önlemin alınması gerekir. Motor bölümü ve motor üzerindeki yağ, kısa saman ve ekin artıkları yangın tehlikesi oluşturacağı için günlük bakımda temizlenmelidir. Bu alan sıkça kontrol edilmelidir. Motor çalışırken motor ve motor bölmesi asla temizlenmemelidir. Bakım esnasında bu bölümlerde temizlik işlemi yapılırken mutlaka motor durmuş, el freni çekilmiş ve kontak anahtarı biçerdöver üzerinden alınmış olmalıdır. Temizliğe biçerdöverin bakım kullanma kitabında önerilen sıra ile başlanmalıdır. Biçerdöveri temizlemeye başlamadan önce tabla ve harmanlama düzenleri, kavramaları boşa alınmalıdır. Paslanmayı hızlandıran ve nemliliğe yol açan dane artıklarını ve pisliklerini temizlemek için biçerdöver yüksüz olarak birkaç dakika çalıştırılmalıdır.

BİÇERDÖVERİ TEMİZLEME

Başkaya, Biçerdöverin temizleme işlemini kolaylaştırmak için besleme elevatörleri sökülmelidir. Özellikle tabla ve sap elevatörü sökülmelidir. Biçerdöverin iç ve dış parçaları ( helezonları, elevatörleri, dane deposu, elekler, kontrbatör, ızgaralar vb.) iyice temizlenmelidir. Kemirgenlerin yuvalanmasını engellemek için ürün ile ilgili tüm kapak ve bağlantıları açılıp her türlü ürün artığı ve pisliği temizlenmelidir.10°C altındaki sıcaklıklarda ya da biçerdöver ıslakken basınçla temizlik yapılmamalıdır. Basınçlı su ile yıkamadan önce biçerdöver basınçlı hava ile temizlenmelidir. Biçerdöver basınçlı hava ile temizlerken biçerdöverin tam kuru olmasına dikkat edilmelidir. Motor çevresi ve dış kısmı iyice temizlenmelidir. Basınçlı hava ile döner filtre ve özellikle radyatör temizlenmelidir”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Tema Tasarım | Osgaka.com